Satıcılar için İptal ve İade Koşulları


Satıcılar için örnekleme yöntemi ile hazırlanan iptal ve iade prosedürümüze ilişkin hususları soru-cevap şeklinde aşağıdadır;

 

1. Kargo bilgisini sistemde belirtilen sürede girmezseniz ne olur?

Satıcı olarak tanımlanan Satış panelinizde sizin belirlediğiniz bilgilere göre bir kargoya verme süreniz bulunmaktadır. Belirttiğiniz bu süre içerisinde kargo takip bilgilerini sisteme girmeniz zorunludur.  Kargosunu takip etmek tüketicinin en doğal hakkıdır. Tüketicinin kargosunu takip edememesi ve/veya belirtilen süre içerisinde kargosunun kendisine ulaşmaması durumunda işlemi iptal etme hak ve yetkisi bulunmaktadır. Kargo bilgisini sistemde belirtilen sürede girmezseniz ve belirtilen sürede ürün tüketiciye teslim edilmez ise bu durum tüketicinin mağazanıza ve ürünlerinize olan güvenini de sarsacağından işlem sonlanmadan ücretinin/ödemelerinin iadesini talep edebilecektir. Çalışmakta olduğunuz kargo şirketinden mutlaka bir kargo takip numarası istemenizi ve istediğiniz bu numarayı sisteme girmeniz zorunludur. 

 

2. Satışı arz ettiğiniz/satışı yapılan ürün/ürünler elinizde değilse ne olur?

Sitemiz üzerinden satışa arz ettiğiniz/satışını yaptığınız ürünlerde herhangi bir stok sıkıntısı bulunmamalıdır. Stokta bulunmayan ürünleri derhal sistemden kaldırmanız gerekmektedir. Elinizde olmayan ürünlerin sipariş edilmesi durumunda işlemin iptal edilmesi gerekeceğinden, bu durum mağazanız/ürünleriniz ve 8incikita.com sitesi için istenilen bir durum değildir. 8incikta.com sitesinde tarafınızdan sergilenen tüm ürünlerin sorumluluğu size aittir. Bu ve benzeri durumların tespit edilmesi halinde size uyarı yapılabileceği gibi üyeliğiniz de sonlandırılabilecektir.  

 

3. Eğer Alıcı ürünü beğenmez ise uygulanacak prosedür ne olur?

Tüketicinin, aldığı ürünü herhangi bir gerekçe ileri sürmeksizin GET (Güvenli E-Ticaret) kapsamında 7 gün içerisinde iade etme hakkı bulunmaktadır. Tüketici mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi şartları doğrultusunda cayma hakkını kullanabilir. Ürünün Alıcı tarafından iadesi durumunda kargoya ilişkin tüm gönderme masrafları mesafeli satış sözleşmesi uyarınca Alıcıya aittir. İade durumunda Satıcının para iadesini en geç 3 gün içerisinde onaylaması zorunludur. Ancak paranın Alıcının hesabına geçme süresi çalıştığı bankanın uygulamalarına göre değişiklik göstermektedir. 

 

4. Satıma konu ürünün iadesi sonucu tarafıma iade edilmek üzere iletilen ürünü ve kargo ücretini kabul etmesem ne olur?

Mesafeli Satış sözleşmesi uyarınca tarafınıza iade edilen ürünü teslim alma zorunluluğunuz mevcuttur. 

 

5. Alıcı satıma konu ürünü beğenmediğini ifade ederek iadesini talep ettiği ürün tarafıma eksik/bozuk vs geldi ise ne yapabilirim?

8incikita.com sitesi sadece yer sağlayıcı hizmet vermekte olup satıma konu ürünlerin içerikleriyle ilgili bilgi sahibi değildir. Dolayısıyla bozuk gönderildiği ve/veya iade edildiğine dair bir karar verme yetkisi de bulunmamaktadır. Tarafınızdan satıma konu ürün hasarsız ve tam olarak gönderildiği halde, Alıcı ürününüze zarar vererek tarafınıza iade etmiş ise bu konuyla ilgili olarak Alıcı hakkında yasal müracaat edebilirsiniz.

 

6. Mesafeli Satış Sözleşmesini kabul etmemek gibi bir hakkım var mı?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde mesafeli satış sözleşmesinde belirtilen kurallara ve mevzuat hükümlerine uyma zorunluluğu bulunmakta olup 8incikita.com sitesi üzerinden satış yapabilmeniz için tarafınıza iletilen bu sözleşmeyi kabul etmiş olmanız gerekmektedir. Mesafeli satış sözleşmesine kurallarına ve/veya mevzuata aykırı işlem yapmanız durumunda tüketicilerin hakkınızda yasal yollara başvurma hakları vardır. 

 

7. Alıcıya yanlışlıkla sipariş edilen üründen farklı veya siparişe aykırı bir ürün gönderdiysem ne yapabilirim?

Alıcının sistem üzerinden sipariş ettiği ürün dışında ve/veya siparişe aykırı bir ürün göndermeniz durumunda Alıcının ürünü iade etme hakkı vardır. Bunun yanı sıra yanlış ürün/siparişe aykırı ürün gönderme işlemini tekrarlamamanız 8incikita.com sitesindeki müşteri memnuniyeti ilkesi gereğince tavsiye edilmemekte olup bu ve benzeri durumların tespit edilmesi halinde size uyarı yapılabileceği gibi üyeliğiniz de sonlandırılabilecektir.  

 

8. Yaptığım satışlar sonucu hesabıma aktarılması gereken ücreti hesabımda göremiyorsam ne yapabilirim?

8incikita.com sitesi üzerinden alışveriş işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonra haftada bir olacak şekilde ödemenizin hesabınıza aktarıldığına dair mesaj gönderilir, bu mesajı takip eden birkaç saat içerisinde de ödemenizin hesabınızda görüntüleniyor olması gerekmektedir. Eğer ödemeniz hala gerçekleşmediyse sisteme kaydettiğiniz Banka, AD, SOYAD, IBAN, vs gibi bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer bir hata söz konusu oluşmuş ise en yakın zamanda düzeltmeler yapılarak, ödeme hesabınıza aktarılacaktır. 

 

9. Eğer kargo ücreti yüksek ise ne yapabilirim?

Kargo ücretinin Alıcı tarafından ödendiği durumlarda, Alıcı sistem üzerinden ne kadar kargo ücreti ödediğini görüyor olduğundan, bunu kabul ettiği varsayılır. Ancak kargo ücretinin ürünün satış fiyatından daha yüksek bir rakam çıktığı durumlarda müşterinin mağduriyetini gidermek adına sistem üzerinde iletişime geçerek durumu bildirip bilgilendirme yapabilirsiniz. 

 

10. Hangi durumlarda Satıcının kötü niyetli davrandığına karar verilir?

Satıcının kasıtlı olarak ilandaki üründen farklı bir ürün göndermesi, mesafeli satış sözleşmesine ve site işleyiş kurallarına uymaması gibi durumları kötü niyet olarak kabul edilir. Bu ve benzeri durumların tespit edilmesi halinde, Satıcılara site tarafından uyarı yapılabileceği gibi üyeliğiniz de sonlandırılabilecektir.  

8incikita © 2024 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır